0903 903 456
Spolu
0.00 €
0.00 €

Starostlivosť o jazierko v októbri

Tu uvedený kalendár je pre majiteľov záhradných jazierok bez praxe. Dozvieme sa z neho, v ktorom mesiaci aké práce je potrebné vykonať. Samozrejme, každé jazierko je jedinečné a nenahraditeľné a preto nie je isté, že uvedené kroky platia aj pre naše jazierko. Berme preto kalendár ako smernicu!

Kalendár uvádza práce pre existujúcich, zabehnutých jazierok. Nie sú zahrnuté konkrétne opatrenia pre novo vybudované jazierka.

Kalendár sa automaticky aktualizuje na začiatku každého mesiaca.

 

Záhradné jazierko v októbri

Októbroví mesiac nám dáva viacej práce než potešenia, pretože pomaly musíme prichystať naše jazierko na zimu. Samozrejme, jazierko môže byť pekné aj v tomto období, aj keď chladnúce noci prinútia niektoré  vodné rastliny na zimný pokoj.

Pokyny na Október:

  • Odstráňme odumreté rastliny a vláknité riasy z jazierka ešte pred ich klesnutím na dno. S jazierkovým vysávačom odstráňme ostatné nečistoty zo dna jazierka
  • Dávkujme do jazierka Microbe Lift Jesen-Zima baktérie na zazimovanie. 
  • Ak teplota vody klesne pod 8 °C, nekŕmme ryby, pretože sú pripravené na zimný oddych.
  • Ak je možné, natiahnime sieť nad jazierko, aby sme zabránili pádu listov do vody. Na tento účel vyhovuje aj jednoduchá krycia sieť.
  • Odštiepme a odstráňme zostarnuté a zničené listy lekien čím bližšie ku koreni.
  • Ak teplota vody klesne pod 8 °C, čerpadlo, filtračný systém a UV lampu vyberme z vody, očistime a uskladnime na suchom nezamŕzajúcom mieste. Čerpadlo je odporúčané prezimiť vo vedre naplnením vodou.
  • Ak ešte nemáme, najneskôr do konca októbra by sme mali zabezpečiť blokátor zamrznutia jazierka. Pri menších jazierkach stačí Oase Icefree 20 a pri väčších koi jazierkach je potrebný polystirén proti zarznutiu, ktorý s pomocou vzduchovacej pumpy napomáha okysličeniu vody v zime.