0903 903 456
Spolu
0.00 €
0.00 €

Čo mám robiť, keď...

V záhradnom jazierku dajúcom životný priestor zvieratám a rastlinám spoluhráva  biológia a technika. Ako mi ľudia vyžadujeme blaho bytie a starostlivosť, tak aj voda potrebuje osviežujúcu kúru.

Každé jazierko prechádza vývojom: rastliny sa rozmnožujú a ryby rastú. V priebehu roka jazierko prežije horúce leto aj ľadovú zimu. Pre udržanie čistoty jazierka je potrebné aj veľmi dôležité počas ročných období a životných cyklov sledovať kvalitu vody.

Nižšie sú uvedené odpovede na niektoré dôležité otázky.

 

Moje jazierko je plné vláknitými riasami – čo mám robiť?

Vláknité riasy sú zaujímavý jav, pretože oproti zeleným riasam tieto v podstate označujú dobrú kvalitu vody. Usadzujú sa v dobre okysličenej vode. Nachádzajú sa najmä v potokoch, pretože prúdením vody je vysoký príjem kyslíka. Pravidelne sa musia odstrániť, napr. s OASE bahenným vysávačom vybaveným so špeciálnou tryskou na vláknité riasy. Výrobky Peroxid ich ničia tiež, zabijú ich, alebo sa môže použiť AlgStop ako prevencia ich objavu v jazierku. Spomenuté výrobky zabraňujú tvorbe rias iba v prípade, ak nemáme príliš veľa rýb a nepreháňame s ich kŕmením.

Moje jazierko je zelené – čo mám robiť?

Riasy sa rozmnožujú v dôsledku silného slnečného žiarenia, nadbytku živín (napr. krmivo pre ryby, rastlinné zvyšky,..) a spôsobujú zakalenie vody. UV lampa zabije riasy, tie sa zauzlia a dajú sa odstrániť mechanickým vyčistením filtra. Ak by sa rozmnožili už v zabehnutom filtračnom systéme, skontrolujte prevádzkovanie UV lampy (raz za rok je potrebné vymeniť žiarovku, pravidelne čistite vnútro UV lampy). Odporúčaný výkon UV lampy pre zarybnené jazierko je: 3-4 Watt na každých 1000 litrov vody. 

Na dne jazierka sa zhromaždilo bahno – čo mám robiť?

Aj pri dobre zabehnutom jazierku a dlhšie použitom filtračnom systéme sa môže nahromadiť bahno na dne jazierka. Pomoc nám dáva odstránenie bahna s bahenným vysávačom alebo dávkovanie produktu proti bahnu do jazierka.

Musí filtračný systém prevádzkovať nepretržite?

Pre väčšiu účinnosť, filtračný systém má pracovať počas 24 hodín (od jari do jesene) – aby sa zabránilo zahynutiu cenných mikroorganizmov ktoré hniezdia na filtračnej špongii, v dôsledku nedostatku kyslíka. Po nainštalovaní filtračného systému je potrebných zopár týždňov aby sa tie vytvorili a jazierko bolo opäť čisté. Tento proces podporuje a urýchľuje dávkovanie štartovacích baktérií do vody. 

Koľko rýb unesie veľkosť jazierka? Ako často mám kŕmiť ryby?

Veľkým lákadlom pre jazierko sú ryby. Ale premyslite si, že každá ryba zaťažuje vodu jazierka s trávením a nespotrebovaným kŕmidlom – čím viacej potravín dávkujete, tým viac sa tvoria optimálne podmienky pre tvorbu zárodkov rias a chorôb. Odporúčame chovať max. 1 kg rýb na 1000 litrov vody. V závislosti od teploty, ryby kŕmte radšej viackrát denne s malým množstvom a dbajte nato aby ryby krmivo zjedli za 2-3 minúty. Pamätajte si, že každé kŕmenie znamená príjem živín a spolu s tým sa tvorí aj základ pre rozvoj rias.

Ako prezimuje jazierková technika?

Mikroorganizmy slúžiace pre biologické čistenie sa aktivujú nad 10°C. Preto musí filter  v takomto období prevádzkovať nepretržite. Ak teplota klesne pod 10°C už to nie je potrebné, môžeme filtračný systém rozobrať. Nezamŕzajúci filter môže prezimiť na mieste. Na jar je opäť odporúčané použiť štartovacie baktérie pre podporu tvorby mikroorganizmov. Mrznúce čerpadlá treba vybrať z jazierka, očistiť a skladovať na suchom nemrznúcom mieste.   

Hadicu je vidno a je škaredá – čo mám robiť?

OASE Tradux fóliový prevod umožňuje priame umiestnenie hadíc a káblov v zemi a ich priechod cez fóliu. A je to úplne bezpečné! Už pri stavbe jazierka sa postarajme o ich prevedenie.

Aký priemer hadice si vybrať?

V podstate platí: čím väčší je priemer hadice, tým účinnejšie je filtrovanie vody. Pri menších jazierkach vyberte aspoň 30mm priemer aby sa vyhlo strate tlaku čo zvyšuje náklady na elektrickú energiu. U väčších jazierkach sa odporúča použiť hadica s aspoň 40mm priemerom. Vždy sa uistite, že koncovky hadíc sedia presne.

Koľko fólie je potrebné pre stavbu jazierka?

Použite aspoň 1mm hrubú jazierkovú fóliu.

Nasledujúci vzorec pomôže pri výpočte:

Dĺžka + 2x hĺbka na najhlbšom bode rybníka + 2 x 50cm = dĺžka fólie

Šírka + 2x hĺbka na najhlbšom bode rybníka + 2 x 50cm = šírka fólie

Absolútne presnú hodnotu môžete vypočítať ak metrom odmeriate rozmery jazierka po jeho vykopaní. Menšie jazierka do 4m3 potrebujú 80cm hĺbku, stredne veľké jazierka od 5-8m3 potrebujú 100-120cm hĺbku, koi jazierka potrebujú aspoň 150cm hĺbku.